Tak ako pri väčšine vecí dostanete to, za čo zaplatíte. Toto platí aj pre lukostrelecké vybavenie ale sú možnosti, ktoré vám pri kúpe prvého vybavenia z dlhodobého hľadiska môžu ušetriť peniaze i čas. S nepreberným množstvom produktov rôznych výrobcov a nie úplne ideálnej ponuke našich obchodov je veľmi ťažké pre začiatočníka presne určiť kde začať pri nákupe prvého zvratného luku.
Ak chcete strieľať zo zvratného luku, čiže z takého, aký sa používa na Olympiáde, budete potrebovať nasledovné veci: madlo, ramená, tetivu, základku, button, zameriavač, stabilizátory, šípy a ďalšie príslušenstvo, ktoré je už chápané ako vybavenie strelca. Pripravte si rozpočet podľa toho čo chcete alebo môžete minúť. Asi najvhodnejší moment pre kúpu vybavenia, je po absolvovaní viacerých tréningov. To už viete základy a tréner Vám vie pomôcť vyšpecifikovať parametre náradia. Samozrejme, toto predpokladá, že klub kde začínate vám vie poskytnúť tréningový luk.
Výber veľkosti luku
Veľkosť luku by mala približne zodpovedať dĺžke Vášho náťahu plus 40 palcov. Štandardne sa súťažné luky robia vo veľkosti od 64 po 72 palcov takže je tu priestor na správny výber. Dĺžka náťahu je zavislá iba od Vašej telesnej konštrukcie, hlavne dĺžky rúk a šírky ramien. Jednoduchý vzorec na výpočet náťahu je rozpätie rúk / 2.5.
Madlo
Do tejto časti vybavenia by ste mali investovať najväčšiu časť vášho rozpočtu. Madlo alebo stred, ako sa tejto časti niekedy hovorí, ja základ na ktorom vyskladáte luk. Dobré madlo budete využívať dlhšiu dobu. Váš rozpočet Vám určí aké madlo budete zvažovať, ale ak môžete pokúste sa ich chytiť do ruky čo najviac. Dôležitý je pocit hmotnosti a rovnováhy vo vašej ruke. Dobrý obchod ich bude mať určite na sklade viac a dovolia Vám ich vyskúšať.
Madlo býva vyrobené z rôznych materiálov – dreva, kovu alebo karbónu. Všetky majú svoje výhody a nevýhody. Drevené a karbónové ramená sú veľmi ľahké a vyžadujú extra hmotnosť na stabilizátoroch, zatiaľ čo kovové stredy veľa znesú.
Atribúty dobrého madla sú rovnováha, pozícia ruky, “priamosť” (skrútené madlo nebude fungovať správne) a geometria. Geometria a hmotnosť budú ovplyvňovať ako sa bude správať luk pri náťahu, reakciu luku po výstrele i ako dobre sa s ním „mieri“.
Ramená
Pre začiatočníka, rast a vývoj lukostrelca, je viacero dôležitých bodov pri výbere ramien. Väčšina ramien dostupných na trhu je označovaní ako ILF, ktoré sú použiteľné na stredoch rôznych výrobcov. ILF ramená a stredy sú rozšírenejšie, ramená stredy označované ako „Formula“ sú viac chápané ako ramená pre pokročilejších strelcov. Pravdepodobne vyrastiete z vašich prvých ramien v priebehu niekoľkých mesiacov, takže odporučenie je kúpiť prvé ramená z tej lacnejšej strany ponuky. Takéto ramená aj v prípade výmeny ľahšie predáte ďalšiemu začiatočníkovi. Sila vašich prvých vlastných ramien by mala byť len o málo väčšia ako to, čo ste používali doteraz. Väčšina dospelých sa zmestí silovo do rozpätia 18 až 32 libier.
Každá značka a model ramien ponúka iný pocit pri náťahu a streľbe. Výber ramien je veľmi osobná vec.
Tetiva
Tetivy nájdete v rôznych dĺžkach a farbách a materiáloch. Uistite sa, že tetiva má správnu dĺžku a materiál pre Váš luk. Hrubšie tetivy – tetivy vyrobené z viacerých vlákien – sú nevyhnutné pre silné luky, sú pomalšie, ale môžu lepšie vyhovovať vašim šípom.
Viazané alebo lepené lôžko je vždy lepšia možnosť ako mosadzné krúžky na tetive. Takéto lôžko predĺži životnosť chrániča prstov i samotnej tetivy.
U kvalitne vyrobenej tetivy farba okrem osobných preferencií nehrá rolu.
Zameriavač
Váš zameriavač by mal byť v poradí druhá časť luku z pohľadu výšky investície. Kvalita je v tomto prípade niečo, čo sa vám viacnásobne vráti. Vyberte si to najlepšie, čo si môžete dovoliť. Tento kus vybavenia je schopný s vami prežiť roky.
Button a základka
Základky môžeme rozdeliť na základné nenastaviteľné plastové a nastaviteľné, ktoré využívajú celú škálu materiálov. Nastaviteľná základka môže pre začiatočníka predstavovať problém pri jej nastavení, používaní alebo eventuálnej výmene.
Nemajte strach z plastových základiek, niektoré najlepšie výkony na svete boli dosiahnuté práve s plastovou základkou.
Button je vlastne struna, ktorá odtláča pri výstrele šíp od madla. Umožňuje presné zladenie luku a šípov ovplyvňuje let šípu. Na trhu je dostatočne veľa dobrých buttonov za rozumnú cenu.
Stabilizátory
Dlhé a krátke stabilizátory vyvažujú luk a znižujú vibrácie pri výstrele. Nemusíte mať strach, že zainvestujete veľa. Väčšina je kvalitne vyrobená a bude s Vami dlho. Dobre vyvážený luk oceníte hlavne v momente “mierenia” a výstrelu.
Minimálne je potrebné začať s dlhým “predným” stabilizátorom. V-bar a krátke stabilizátory je možné dokúpiť neskôr. Rovnako ako ďalšie závažia. Výhoda je, ak máte možnosť odskúšať viacero nastavení.
Šípy
Pre začiatočníka sú najvhodnejšie hliníkové alebo tie lacnejšie hliníkovo-karbónové šípy. Výber šípu je podmienený silou Vášho luku a dĺžkou Vášho náťahu, tu by som určite konzultoval skúseného trénera. Tak ako ramená aj šípy budete v prvom období viac meniť, takže rozumný výber Vám môže ušetriť peniaze.
Ako krídelká je najlepšie použiť tzv. Spin Wings, krídelka z fólie, ktoré sa lepia bez náradia, čím značne zjednodušujú údržbu. Sortiment kvalitných robí napríklad spoločnosť XSWINGS.
Vybavenie strelca
Chránič prstov – Finger Tab
Prsty a ich chránič sú jediný kontakt s tetivou a zásadne ovplyvňujú let šípu. Chrániču prstov a jeho veľkosti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Okrem rád trénera existujú mierky, ktoré vám pomôžu s výberom veľkosti.
Ostatné
- Chránič predlaktia a hrude
- Tulec
- Stojan na luk
- Batoh alebo taška na luk
- Vyťahovač šípov
- Šnúrka na luk
Toto sú drobnosti a príslušenstvo a je možné veľa minúť alebo ušetriť ale v podstate všetko je už o vašej preferencii a vkuse.
vph