Mentálne pasce, alebo problémy ktoré Vám môžu pokaziť radosť zo strieľania.

Prvým problémom je pasca očakávaní. Do nej upadneme, keď sú naše očakávania vyššie ako schopnosti. Je to prípad strelcov, ktorí si strelia osobný rekord, ale zároveň ho znehodnotia slovami, že mali dať viacej bodov, menej sedmičiek alebo podobne. Mali by sme oslavovať to, čo sme dokázali a nie zdôrazňovať čo ešte musíme dokázať a čo máme zlepšiť.

Druhou pascou je kolotoč porovnaní. Ten spôsobuje, že ani lepšie výsledky nás nerobia šťastnejšími a spokojnejšími, pretože niekto je vždy lepší a budeme sa chcieť na neho dotiahnuť. A najhoršie je, že možno trénuje menej ako my. Porovnávanie výkonov môže slúžiť ako motivácia ale nemalo by sa zmeniť na posadnutosť.

Ako strelci tiež podliehame mýtu dokonalosti. Uveríme, že jedného dňa strelíme dokonalé preteky na dokonalej strelnici v dokonalom počasí po období dokonalého tréningu. Nič také sa väčšine z nás nikdy neprihodí. Nemali by sme sa snažiť o dokonalosť ale o najlepší možný výkon v daných podmienkach.

Viera a presviedčanie sa, že sme mohli urobiť pre výsledok ešte viac, je popieraním reality. Každé preteky je potrebné reálne zhodnotiť s prihliadnutím na všetky okolnosti. Treba sa tešiť z toho, čo sme dosiahli, a nekaziť si pocit a dosiahnutý výsledok znevažovaním vlastného výkonu počas pretekov.

Pôvodne spracoval Jonathan Beverley pre bežcov ale mýslím, že s drobnými obmenami je to platné aj pre lukostreľbu.

vph